Ana sayfa Gezilecek Yerler

Aydos Tepesi – Aydos Ormanı Mesire – Aydos Göleti – Nerede – Nasıl Gidilir – Kartal / İstanbul

Aydos Tepesi ve Aydos Omanı Mesire yeri ile Eşsiz Oksijen hava deposudur ve Aydos Göleti ise bu parçaları görsel olarak tamamlayan son parçadır. İstanbul’da hala böyle güzel Ormanlar görmen insanı mutlu ediyor. Bu güzel Atmosferde çayınızı yudumlayıp göle karşı piknik yapabilirsiniz.  537 metreyle istanbul’un en yüksek noktası olan Aydos Tepesi rahatlıkla görülebilir. Osmanlı imparatorluğu döneminde av alanı olarak kullanılması çam ağaçlarından oluşan ormanının ne denli zengin olduğunu ortaya koymaktadır. Aydos Gölü iste Aydos Tepesi’nin tam zıttı istikamette bulunuyor. 4 farklı giriş bölümü bulunan 6620 dönümlük mesire yerindeki gölet, çevresindeki ekolojik bütünlük küçük bir Uzun Göl manzarası oluşturmaktadır. Piknik sahaları, büfesi ve koşu parkurları oldukça bakımlıdır.

Aydos Tepesi: 537 metrelik tepe yüksekliği ile İstanbul’un en yüksek noktasıdır. Kartal ilçesinde bulunan Aydos Tepesi, adını Roma ve Bizans döneminde bugünkü Sultanbeyli İlçesi sınırları içinde kalan Aydos Kalesi’nden almıştır.

Pendik’in kuş uçumu 9 km kuzeyinde, yüksekliği 537 metre olan bir tepedir. Güneyden bakıldığında konik görünen tepe, kuzey-güney doğrultusunda uzanan bir yükseltinin güneyde son bulan en yüksek noktasıdır.

Aydos Ormanı: Anadolu Yakası’nda geçmişte bulunan güney ormanlarının günümüze ulaşan parçalarından biridir. Çevresi, Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ilçelerine bağlı yerleşim alanlarıyla sarılmış durumdadır.

Aydos Göleti: Aydos Gölü, Ormanın içinde ve Aydos Tepesi’nin tam zıttı istikamette bulunuyor. Gölün içerisinde farklı bitli örtülerini görme ve bol bol resim çekme şansına da sahipsiniz.

Aydos Ormanı Ve Göleti Resimleri

Resimler Emre Oktenoglu ‘na aittir. Katkılarından dolayı kendilerine çok Teşekkür ederiz.

Aydos Ormanı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Çarşı Mahallesi,Kartal/İstanbul

Toplu Taşıma İle: Otobüsle gitmek niyetindeyseniz Kadıköy’den 21U otobüsüne binip ‘Çamlık’ durağında iniyorsunuz. Otobüsle yolculuk yaklaşık 50 dakika kadar sürüyor. Bu arada 21U otobüslerinin çok sık kalktığını da belirtmeliyim.

Araç İle: Ulaşım: E-5 ve TEM bağlantılarıyla Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametlerinden rahatlıkla ulaşılabiliyor. Konum için tıklayın.

6 YORUMLAR

  1. 6.7 yıldır sürekli gezenlerdenim fakat her yıl gittikçe bilinçsiz kişiler heryeri çöpe boğuyorlar kesinlikle araç girişleri yasaklanmalı sadece doğa severlere yürüyüş için açılmalı gerçekten korunması gereken bir yer bitki canlı türleri çok 10 çeşit endamik tür var bu endamik türler için bile korunması gereken biryer malesefki hiçte koruma altında hoyratça heryerini doğaya acımayanlar katletmek üzereler haftasonu ailecek gidilmesini tavsiye etmem alkolikler fuhuş araçlarla gelenler malesef böyle kötü gerçekten kötü heryer çöp içki şişeleri kırıklarından yol kenarları geçilmiyor her defasında içim gidiyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.