Pierre Loti Tepesi Nerede Nasıl Gidilir Kahvaltı Fiyatları – Eyüp / İstanbul

Pierre Loti Tepesi Nerede Nasıl Gidilir Kahvaltı Fiyatları – Eyüp / İstanbul

Pierre Loti Tepesi 01

Pierre Loti Tepesi

Haliç’in o ünlü panaromasının seyredilebildiği en iyi bölge olan bu sırtlara çıkıldığında; ünlü Fransız yazar Pierre Loti’nin adını taşıyan Kahve’ye ulaşılmaktadır. İstanbul’da uzun dönemler yaşayan ve gerçek bir İstanbul aşığı olan Pierre Loti’nin asıl adı “Julien Viaud’dur”. Tarihi Kahve, bahsi geçen eşsiz manzaranın seyredilebildiği en ideal yerdir.

Türkiye’yi ikinci vatan olarak gören Pierre Loti’nin o dönemde, “Rabia Kadın Kahvesi” olarak bilinen bu kahveye sık sık gelerek Haliç’e karşı “Aziyade” adlı romanını yazdığı söylenir. Bugün restore edilerek orijinal “Türk mahallesi” halinin yaşatıldığı bölge, turistik tesis olarak hizmet veren mekanlardan oluşmaktadır. Bölge, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde, “İdris Köşkü Mesiresi” olarak geçmektedir.

19. yüzyılda İstanbul’a gelen hemen bütün yabancıların ve seyyahların da uğrak yeri olan Pierre Loti’nin etrafında birçok tarihî yapı bulunmaktadır. 1813 yılında tarihlenen, iki kitabeli ahşap Kaşgari Tekkesi bunlardan biridir. Yine tesisin girişindeki üç yol ağzında, önünde Farsça yazılmış beyaz yuvarlak bir mezar taşı bulunan yapı da, Çolak Hasan Tekkesi’dir. Tekke’nin sırasındaki tarihi bina ise bir Sıbyan Mektebi’dir. Osmanlı tarihi yazarı da olan İdris-i Bitlisi tarafından yaptırılan Mekteb’in hemen önünde ve tesis alanının içinde ise, 1589 yılında vefat eden “İskender Dede” ismindeki bir Mevlevi’nin kabri bulunmaktadır. İskender Dede’nin ön tarafındaki üç kuyudan biri ise, meşhur Dilek (veya niyet) Kuyusu’dur. Bu kuyuyla ilgili Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde; “Kuyuya bakanların gönüllerinden geçirdikleri isteklerini kuyunun içinde gördüklerini” yazar. Kabrin üst tarafında ise Saray “Atçıbaşısı (Mirahur-Tuğ General) Ali Ağa ve Ailesinin kabirleri bulunmaktadır. Ayrıca Bizans döneminde inşa edildiği sanılan, Osmanlı döneminde de kullanılan “Sarnıç”, Tesisin orta yerinde varlığını korumaktadır.

Pierre Loti Tepesi Çay Ve Kahvaltı Fiyatları:

Üst taraflardaki Restoranlarda Kahvaltı 25 ila 40Tl. arasında değişmektedir.

Restorantlardaki fiyatlar değişkenlik gösterse de eğer amacınız çay içmekse Bir bardak Çay 2Tl.dir.  Kahve ise 5Tl.

Pierre Loti Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Pierre Loti tepesi, Eyüp ilçemizde bulunmaktadır. Dolayısıyla Eyüp’e giden otobüslere binilebilir. Ayrıca Metrobüs ile Ayvansaray durağında inilip Eyüp’e doğru yürünülebilir ya da Edirnekapı veya Topkapı’dan Gaziosmanpaşa Pazar içi minibüsleriyle ulaşım sağlanabilir.

Not: Burada 2TL karşılığında teleferikle tepeye çıkma imkânı sunulmaktadır.

Pierre Loti Tepesi Krokisi

 

Pierre Loti Tepesi Resimleri

Aykut DÜŞOVA

Ülkesine aşık, yeni yerler keşfetmeye bayılan, doğa fotoğrafları çekmeyi çok seven, yazılımla haşır neşir, yoğun mu yoğun, ilginç bir insan.
Unutmadan; Sizde gezi yazılarınızı bizimle paylaşabilir, yazar kadromuza dahil olabilirsiniz.

Tags: , , , , , , ,

Category: Cafe Restaurant İstanbul, Eyüp, Gezilecek Yerler, Gidilecek Yerler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir